A licencdíj kétévi befagyasztásával, majd esetleges megszüntetésével csökkentené a Boris Johnson a lakosságra nehezedő terheket. Egykori főtanácsadóját azonban nem tudja elhallgattatni.

Dominic Cummings és Boris Johnson Fotó: DANIEL LEAL / AFP

Újabb tőrt döfött a kormányfő hátába egykori bizalmasa, Brexit-szövetségese, Dominic Cummings. A befolyásos pozíciójából bő egy éve kiebrudalt főtanácsadó a háttérből láthatólag Boris Johnson vesztét akarja. Keddi lapjelentések szerint a kegyvesztett orákulum „kész eskü alatt vallani”, hogy a tory vezető hazudott múlt héten a parlamentben a 2020. május 20-i Downing Street-i kerti mulatsággal kapcsolatban.

Cummings nem csak azt erősítette meg, hogy a kormányfő tudott a buliról, melyre titkára száz meghívót küldött ki, hanem elárulta, ő maga és egy másik vezető tisztviselő is közvetlenül figyelmeztette annak helytelenségére. A szigorú elkülönülési szabályokat megszegő partin egy asztalt roskadásig megraktak alkohollal. Carrie, Johnson akkori menyasszonya, aki három héttel korábban adott életet első gyermeküknek, gint fogyasztott. Ez alapján nehezen elfogadható a múlt szerdai parlamenti állásfoglalás, mely szerint Johnson „kimondatlanul” is úgy érezte, „munkajellegű összejövetelről van szó”.

Cummings mellesleg már előre aláásta a szabálysértésekről készülő Sue Gray-jelentést, mivel jelezte, annak kiadását követően „újabb dolgokat fog mondani”, különben is „számos fotó áll még rendelkezésre az országos karantént megszegő partikról”.
Kedden Boris Johnson ismét határozottan tagadta, hogy előre tudott volna az ominózus partiról. Helyettese, Dominic Raab igazságügyi miniszter még reggel úgy nyilatkozott a BBC adásának: „normális hogy szándékosan vezette félre a parlamentet”. Elismerve, hogy Cummings és Johnson beszámolója nem lehet egyszerre igaz, a kormányfő verzióját fogadta el, mint ahogy később Rishi Sunak pénzügyminiszter is kifejtette, a tory vezér a valóságnak megfelelően szólalt fel a parlamentben.Legutóbbi, családi okokból miatt szükségessé vált önelszigeteléséből kiszabadulva Johnson ellentámadásba lendül. Híveinek pozitív érveket szolgáltatva, nagyszabású kezdeményezésekkel igyekszik érzékeltetni: a szigetország fokozatosan visszatér a normalitásba. A közeljövőben megszünteti az érvényben lévő járványügyi korlátozások döntő többségét. Bezár a „Downing Street Klub”: a rezidencia lakója „alkoholmentes zónává” nyilváníthatja munkahelyét. Priti Patel belügyminiszter kész a hadsereg kezébe átadni az illegális bevándorlók megállítását a La Manche-csatornában. Hamarosan értesül a közvélemény arról is, milyen módszerekkel építi le a kormány az egészségügyi ellátásban a Covid-19 miatt kialakult restanciát, a közel 6 milliós várólistát. Hamarosan elindulhat Johnson 2019-es választási ígérete, az észak-angliai gazdasági elmaradás felszámolása, a költségvetés pedig extra segítséget nyújt annak a mintegy másfélmillió embernek a ki-, illetve átképzéséhez, akik a pandémia következtében munkanélkülivé váltak és szociális segélyre szorulnak.

A közvélemény érdeklődését különösen megragadta a BBC finanszírozásának jövőjével kapcsolatban kitört vihar. Sokan, köztük a közszolgálati óriásnak a vezetői is úgy érzik, Johnson politikai jövőjéről próbálta meg a legszorosabb kormányzati támaszának tekintett kulturális miniszter elterelni a figyelmet, amikor hétfőn bejelentette a parlamentben, a társadalom, de különösen az idősebb korosztály terheinek csökkentése érdekében két évre évi 159 fonton (közel 68 ezer forint) befagyasztja a BBC előfizetési díját.

Nadine Dorris hétvégi Twitter üzenetében még arra utalt, „ez lesz az utolsó megállapodás a BBC-vel kapcsolatban”, azaz az alapító okirat 2027-es lejárta után sorsára hagyják a csatornát. Tim Davie, a BBC vezérigazgatója „kiábrándítónak” nevezte a jelenleg 5,1 százalékos infláció miatt a licencdíj-fizetők és az adóra támaszkodó kulturális intézmények szempontjából egyaránt kedvezőtlen fejleményt. Drámaibban fogalmazott Hugh Grant, akiből a BBC nemrégiben a legjobbat hozta ki az A Very English Scandal drámában a bukott liberális politikus, Jeremy Thorpe szerepében.
A brit filmsztár szerint a „BBC olyasvalami, amit az egész világ irigyelve csodál. Így teljesen helyénvaló, hogy a kormány habzószájú őrült tagjai tönkre akarják tenni”.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. január 18-án. A szerző a lap londoni tudósítója.