Kétségtelen: Románia ármány áldozata. Már az, hogy összekapcsolták Bulgáriával, utána hogy ez meg is maradt a döntő szavazásig. Ausztria döntése felér egy kiközösítéssel, ugyanakkor erőteljesen a kis EU-tagországra tereli a figyelmet, amely szembeszállt az Európai fő intézménye, a Parlament és a Bizottság (a „kormány”) akaratával.

Ausztria kifogásai? „Ausztria a schengeni térség bővítését egyrészt egy olyan intézkedéscsomag elfogadásához köti, amely más uniós tagállamokat is ösztönözne a gyors menekültügyi eljárások bevezetésére, másrészt megteremtené a jogi keretet az illegális bevándorlók gyors elutasítására és a súlyos bűncselekményeket elkövető személyek védelmi státuszának visszavonására” – olvassuk. Továbbá: „Az osztrákok által támogatott intézkedések között szerepel a Frontex jelenlétének fokozása az EU külső határain és a harmadik országokban, valamint a tagállamoknak nyújtott pénzügyi támogatás.” Vagyis most akarna „más államokat is arra ösztönözni”, és most emlegeti „a Frontex jelenlétének fokozását”! Hiszen Romániát egyrészt nem is kellene ösztönözni, mindent megtett már, és nem ő a fő „migránsforrás”, másrészt ha most tagjává vált volna az övezetnek, annál gyorsabban és hatékonyabban tudta volna megoldani a kérdést, beleértve a Frontex „fokozott jelenlétét”.

Még egyszer: nincs az a kívánatos intézkedés, amelyet Románia a Schengeni övezet tagjaként ne teljesített volna vagy ne tudna tagként a leghatékonyabban és leggyorsabban foganatosítani. Meg hát arra nem gondolnak az osztrákok, hogy a schengeni Romániából sokkal kevesebb „migráns” menne országukba, mint ment a nem schengeni Romániából?

De nem erről van szó lényegében! Még csak arról sem, hogy az osztrák miniszterelnöknek, Karl Nehammernek megtetszett, ahogy Orbán ijesztegeti a társaságot. Két főbb ok működik itten: az egyik az érdek (és nevében a zsarolás), a másik a függőség Putyin Oroszországától. És ezek összefonódnak. Annál borzalmasabb Nehammer félrebeszélése.

Németország után Ausztria Oroszország legnagyobb kereskedelmi partnere, az orosz pénzek és kémek bázisa és átjátszóállomása. Ezért választotta Ausztria az orosz pénzt a NATO-tagság helyett. Romániában az osztrákok szeretnék elérni a Petrom-szerződés újratárgyalását, az offshore-törvényen túl előnyös feltételeket a fekete-tengeri gáz kitermelésére az OMV által a román államtól ajándékba kapott területen, mentességet a BCR és a Raiffeisen bankok törvényes pénzügyi ellenőrzése alól, hogy a kölcsönnek álcázott profitot Bécsbe menekítsék, talán az erdőirtásokkal kapcsolatban is, de ebben túl nagy ellenkezésre Iohannis részéről, aki nagy barátja a Schweighofer barátainak, nem kellene számítania. (A Raiffeisen még bizalmasabb barátságban lehet a román államfővel, aki ennek a banknak adta ki bérbe Szebenben a polgármesterként elorzott egyik lakásának helyiségeit.)

[Jellemző a Catavencii szairikus lap egyik illusztrációja. A képen Alfred Stern, az OMV vezérigazgatója fog kezet Klaus Iohannisszal, aki azt mondja neki: „Figyelmeztetem, Stern úr, hogy amennyiben Ausztria megakadályozza csatlakozásunkat a schengeni övezethez, mi ugyanazzal válaszolunk: blokkolni fogjuk az ANAF (az adóhatóság) bármely ellenőrzését az OMV-nél.” A kép aláírása: „Alfred Stern, az OMV és nagymértékben a mi politikai főnökeink főnöke.]

De miért érdeke Ausztriának, hogy például a nyugatra irányuló ukrajnai áruszállítmányok napokat vesztegeljenek a román–magyar határon? Németország, Franciaország meg a többiek erre is gondolhattak, amikor Romániát a schengeni övezetbe kívánták. A válasz: ez nem Ausztriának érdeke, ez Oroszországnak érdeke! Létezik, hogy Ausztria azért zsarol, mert őt is zsarolják? Vagy legalábbis a kancellárt?

Mindenesetre várható, hogy Ausztria éppen az „érdekei mentén” és az oroszok csatlósaként kerül össztűz alá az EU-ban és különösen Romániában. Erről és további orosz összefonódásokról legközelebb…

Addig is várjuk a hivatalos magyar véleményt Románia megalázásáról.